De Fontein

Wijknieuws 15 – 29 oktober

Bij de vieringen

Op 16 oktober is het zondag voor het werelddiaconaat. Het is dan ook wereldvoedseldag. Omdat de werkgroep diaconaat dit jaar de Voedselbank Groningen als speciaal project onder onze aandacht brengt zal aan deze dingen extra aandacht worden besteed in de zondagse viering. Ds. Ynte de Groot is de voorganger.
16 Oktober is er ’s middags om 17.00 een viering in de sfeer van Taizé. Een uur met veel liederen, stilte, gebed en ruimte voor eigen overdenking. De cantorij zal medewerking verlenen. Ds. Marga Baas en ds. Ynte de Groot leiden de dienst.
Op 23 oktober hoopt pastor Gerhard ter Beek van de Open Hof bij ons de dienst te leiden.

 

Meeleven

* Mw. G. Poel-Hoekzema (Esdoornlaan 86/14) is na een opname in UMCG  nu in Innersdijk voor revalidatie adres:Afd. Ripperdaborg-kamer B.114. Ypemaheerd 2a, 9736 MA Groningen.
* Mw. Heikamp (Polluxstraat) keerde terug naar huis uit Maartenshof.
* Mw. Mary Risa revalideert nog in Coendershof.
* Daar is ook mw. Agnes de Jager.
* Ook dhr. Van Wijk (Amethiststraat 73) is daar opgenomen.
* Dhr. Bram Haagsma (Siersteenlaan) sterkt aan in Neerwolde. Er is goede kans dat hij, als u dit bericht onder ogen krijgt, weer thuis is.
* Anders dan ik vorige keer meldde wacht mw. Martha Zijlstra (Berkenlaan) niet op een heupoperatie, maar op een hartoperatie.
* Mw. Grasdijk-Stulp (Diamantlaan) verblijft nog in Innersdijk.
Alle zieken, thuis, in het ziekenhuis, verpleeghuis of revalidatiecentrum wensen wij graag kracht toe en de nabijheid van God en mensen.

Wij gedenken

*Op 30 september is Henderikus Boer overleden. Hij werd 88 jaar. De laatste jaren van zijn leven verbleef hij in ’t Blauwbörgje, terwijl zijn vrouw in Bernlef woonde. De afscheidsdienst vond plaats op woensdag 5 oktober in de aula van de begraafplaats in Roden. Daar is hij ook begraven.
*Op 5 oktober overleed Jantina Onje Huisinga-Groenwold op de leeftijd van 84 jaar. Zij was sinds 1995 de weduwe van Jan Huisinga en woonde de laatste jaren in Zorgcentrum Patrimonium. Op 8 oktober was de uitvaart, op haar eigen wens in de kleine kring van wie haar het meest na stonden.

Kort verslag van de kerkenraadsvergadering van 26 september 2011

De voorzitter Ina Stellingwerff opent de vergadering met het lezen van Mattheüs 21: 23-32 (de twee zonen) en gebed.
Het is de eerste vergadering na de vakantieperiode en de belevenissen van de afgelopen tijd worden uitgewisseld. Dan merk je dat je ergens anders terecht kunt komen dan je je had voorgenomen.
We kunnen terugkijken op een geslaagde startweek, zoals de Taizé-viering, de dropping met 40 deelnemers met een fraaie wandelgids, de activiteiten op de zondag morgen voor de dienst en de fietstocht op de zondagmiddag. Dat de kerkdienst zondag hierdoor wat later begon bleek niet iedereen op ingespeeld, maar leverde verder geen echte problemen op.
Het programma voor het ontvangst deze week van de Syrisch orthodoxe bisschop Coorilos uit India werd toegelicht. Woensdagavond zullen we als gemeente hem symbolisch het geld overhandigen dat het afgelopen seizoen door de diaconie is verkregen uit acties voor het project Theeram, het tehuis voor geestelijk gehandicapten. Voor India een uniek project.
Uit de Algemene Kerkenraad vernemen we dat Anneke Huseman als jeugdwerker aan de slag is gegaan. We hopen dat haar enthousiasme uitstraalt op het werk voor de jeugd. Verder werd gesproken over het programma voor 8 oktober in de Martinikerk, waar we verder gaan op het pad waarin wij de weg zoeken in de geschetste toekomstscenario’s voor de Protestantse Kerk te Groningen.
Ds. Ynte de Groot geeft een toelichting op de komende wijzigingen in de kerkorde. In een periode van vijf jaren na de fusie tot Protestantse kerk is ervaren dat bepaalde praktische dingen beter op een andere manier geregeld kunnen worden.
Naar goede gewoonte sluiten we de vergadering af met een avondgebed in de kerkzaal.
Hilbert Annen

Bezoek van bisschop Coorilos

Op woensdagavond 28 september brengt bisschop Coorilos een bezoek aan de Fontein. Dit bezoek hangt samen met het diaconaal project van het afgelopen seizoen, waarbij de werkgroep diaconaat zich heeft ingezet voor het vergaren van financiële middelen ten behoeve van de bouw van een residentieel centrum voor de opvang van verstandelijk gehandicapte kinderen in de provincie Kerala in India. Om zes uur ontvangt de werkgroep diaconaat en het moderamen van de kerkenraad bisschop Coorilos voor een gezamenlijke maaltijd in het kerkgebouw. We worden getrakteerd met diverse heerlijke gerechten die door verschillende mensen thuis zijn geprepareerd. Om half acht is de ontvangst van gemeenteleden met koffie en gebak. Rond de klok van acht uur begint de bijeenkomst in de kerkzaal met een tweetal prachtige orgelwerken uitgevoerd door Carel van Aurich. Aansluitend hierop zingt de Cantorij in samenzang met de aanwezigen enkele inspirerende liederen uit Taizé. Daarna houdt Ynte de Groot een korte inleiding over het ontstaan van het Christendom rond de Middellandse Zee. Dan is het tijd om bisschop Coorilos het woord te geven. Hij vertelt over de ontstaansgeschiedenis van de stichting Theeram, die vanaf 2002 begonnen is met de dagopvang van verstandelijk gehandicapte kinderen in de provincie Kerala in India. Inmiddels is de dagopvang van een aanvankelijke groep van 20 kinderen uitgebreid tot een dagelijks programma voor meer dan 200 kinderen. Hij verwoordt de schaamte en de schuldgevoelens die de meer welgestelden in zijn land ervaren als ze een verstandelijk gehandicapt kind hebben: het kind komt het huis niet uit. Bij de armen ligt dat anders. Zij vrezen de dag dat ze er niet meer zullen zijn en er niemand is die voor hun kind zorgt. Dat is de reden dat de stichting Theeram het centrum van dagbehandeling wil uitbreiden met een afdeling waar kinderen kunnen verblijven die niet meer thuis kunnen worden verzorgd. Het informatieve deel wordt afgesloten met de overhandiging van een symbolische cheque van € 8356,- aan de bisschop. Dit is het bedrag dat de werkgroep diaconaat in het afgelopen seizoen bijeen heeft gebracht. De bisschop toont zich diep erkentelijk voor deze schenking. De bijeenkomst wordt afgesloten met een avondgebed waarin de beide wijkpredikanten Ynte de Groot en Marga Baas samen met de bisschop voorgaan. Het avondgebed wordt als bijzonder inspirerend ervaren, waarbij het uitspreken van het Onze Vader door de bisschop in het Aramees zeer indrukwekkend klinkt. De aanwezigen keren gesterkt door de bijeenkomst en de handdruk van de bisschop om half tien huiswaarts. Het past de werkgroep diaconaat dank uit te spreken aan al diegenen, die het afgelopen seizoen hebben geschonken aan de realisatie van het project Theeram, maar ook aan diegenen die zich hebben ingespannen om de fondsenwervende activiteiten te organiseren.
Carel Huijgen

De jeugdkerk is weer van start gegaan!

Op 2 oktober hadden we de eerste keer jeugdkerk van dit seizoen. Met een 9-tal jongeren zijn we bezig geweest om de psalmen wat dichterbij te halen. Verschillende bijbels hadden we erbij gehaald. Zelfs de Statenvertaling lag op tafel. Handig om te weten: de psalmen staan vrijwel in het midden van de bijbel. Liederen van nu halen dierbare herinneringen weer naar boven en dat deden ze vroeger natuurlijk ook. Liederen die blijven hangen geven niet alleen maar blijde gevoelens over het leven maar geven een realistisch beeld van wat het leven voorstelt. Zoekend en puzzelend zijn we door de psalmen gegaan met daarbij mooie inzichten die naar voren werden gebracht.
Om een idee te geven van de vragen die aan bod kwamen volgt hier de opdrachtenlijst waarbij (in een uurtje tijd) natuurlijk niet alles aan bod kan komen. Voor de geïnteresseerde lezer iets om eens in te duiken?

1. Veel Psalmen zijn door David geschreven. Noem nog een aantal anderen die psalmen hebben geschreven. Zoek dat op in een bijbel.
2. David gebruikt beelden die hij in het dagelijks leven tegenkwam. Welk beeld staat hem in Psalm 23 voor ogen?
3. Wat was er aan de hand toen David Psalm 51 schreef.
4. De psalmen die beginnen met Halleluja! doen dat meestal om iets goeds over God te zeggen. Noem 3 dingen uit Psalm 147 die over God worden gezegd.
5. Tegenover God mag je ook klagen. Lees bijvoorbeeld Psalm 5, de verzen 2 en 3.
Hoe eindigt deze psalm?
6. Kun je een Psalm vinden waar God als Koning wordt beschreven? Geef de nummers ervan.
7. Welke beeldspraak vind je in Psalm 1? Maak er een tekening bij.
8. Maak een tekening bij Psalm 23 of schrijf er een verhaal bij met een eigentijds beeld.
Namens de leiding van de jeugdkerk: Jaap Stellingwerff

Kindermiddag

In de afgelopen startweek was de kindermiddag gepland op zaterdagmiddag 24 september 2011. Vanaf 15.00 uur begon het spel. Wij deden het Levend Ganzenbord. In en rondom de kerk waren spelletjes te doen. Met een grote dobbelsteen werd er gegooid en waar de pion op uit kwam, dat spelletje moest in 5 minuten gedaan worden. Er waren verschillende spelletjes bedacht, zoals raad wat je voelt, blikgooien, zaklopen, koek happen enz.
16 Kinderen waren over vier groepjes verdeeld. Met een kookwekker in de hand gingen de groepjes naar het spel. Het was de bedoeling om het spel helemaal uit te spelen en dit is ook door één groepje gelukt. Hiervoor kregen zij een medaille.
De middag werd afgesloten met het eten van frietjes. Dit lieten de kinderen zich goed smaken. Uiteindelijk was er nog een presentje. En zo ging iedereen fluitend naar huis.
Petra, Laura en Inge,
De commissie Kindermiddag.

Evaluatie startweek 2011

Dropping

Er deden ca. 40 personen mee, incl. de begeleiding , jong en oud. Harry en Ruurd hadden een prachtige route uitgezet in de bossen van Anloo. In de stromende regen gingen we weg uit de stad, maar aangekomen in Anloo was het prachtig weer. Er deden 5 groepen mee, die om het kwartier starten, de laatste groep kwam om 23.30 uur aan bij het eindpunt. Iedereen deed zich te goed aan broodjes worst en warme chocolademelk. Kortom een zeer geslaagde dropping. We verwijzen U ook nog naar het mooie verslag van Jolien Pijper in KiS van 30 september
Vesper in Taize-sfeer
Voorgangers waren ds. Marga Baas en pastor Frans de Smit met medewerking van de Cantorij en het Johanneskoor. Er was weer gelegenheid om een kaars aan te steken en een gebedsintentie uit te spreken Naast de koorleden (ca 25) waren er 30 personen aanwezig. Een niet te missen onderdeel van de startweek.
Catechese
De groepen Rondom 20 en 30+ kwamen na de vesper bijeen, een deel was reeds aanwezig bij de vesper.
Gezellige middag in De Fontein
Dertig 30 personen waren aanwezig op deze gezellige middag Er was een mooi programma: gedichten werden voorgedragen, , oude liederen werden gezongen, Gjalt v.d. Meulen bespeelde het orgel en er was tijd om met elkaar te praten . De advocaat en de lekkere koeken werden weer zeer op prijs gesteld.
Eten in de Fontein
Ca. 120 personen hadden zich voor het eten opgegeven. De organisatie liep weer gesmeerd en het eten was weer prima. Voor de muzikale omlijsting zorgde het ad-hoc vrouwenkoor Les Chanteuses de la Fontaine o.l.v. José van Dijken. Al met al weer een zeer geslaagde avond met dank aan de organisatie.
Kindermiddag
Voor een verslag van deze kindermiddag verwijzen we naar het verslag dat de leiding van de Kindernevendienst in deze Kerk in Stad heeft geplaatst.
De workshops
De workshops vonden dit jaar plaats op de zondagmorgen voorafgaand aan de kerkdienst.
Symbolisch bloemschikken
Aan het symbolisch bloemschikken deden 17 personen mee. Er werden door de deelnemers weer op een enthousiaste wijze prachtige bloemstukken gemaakt, die daarna op het podium van de kerk werden geplaatst. .
Beeldend vormen
Een grote groep waaronder een aantal jongeren deed hier aan mee. Onder deskundige begeleiding van Gerrie Knobbe en Cees Lindhout werd een z.g.n. zondagskrant gemaakt waarop artikelen , foto’ s tekeningen enz. werden geplaatst. Een zeer geslaagde workshop!
Zang en muziek
Vijftien zangers/zangeressen en 4 muzikanten deden aan deze workshop mee. Om 9.30 uur zouden we van start gaan maar José van Dijken had zich wegens ziekte afgemeld . Dick Dijkstra werd opgetrommeld, die zeer snel aanwezig was. Met elkaar werd enthousiast gewerkt aan het instuderen van enkele mooie liederen.
Geslaagde workshop!
Workshop bidden
Onder leiding van ds. Ynte de Groot waren 12 deelnemers intensief bezig met het thema bidden en werden de gebeden die in de kerkdienst zouden worden uitgesproken voorbereid.
Kerkdienst op zondagmorgen
Voorganger was ds. Ynte de Groot. Doordat de workshops aan de kerkdienst voorafgingen begon de dienst om 11.00 uur. Thema van de dienst was : De kerk verandert …. en nu? In de dienst was inbreng vanuit de werkgroepen en Tom Rahajaan, Sara Habibuw en Martha Thenu zongen een drietal liederen ( Maleis, Nederlands en Engels) . Een mooie dienst die wat aan de lange kant was.
De kerk was matig bezet, het lijkt zinvol om te bezien wat hiervan de reden was
Koffiedrinken/broodmaaltijd
Doordat de kerkdienst pas om 12.30 uur was afgelopen en de fietstocht om 13.30 uur begon en daarbij de omstandigheid dat de Evangelische Broeder Gemeenschap om 13.00 uur aanwezig was verliep het koffiedrinken enz. wat hectisch.
Fietstocht
Ca. 35 personen deden aan de fietstocht mee, het was een mooie route en bij schitterend weer.
Om ca. 15.45 uur waren de fietsers weer bij de Fontein en kon begonnen worden met de barbecue.
Barbecue
Als nieuw element in de startweek is dit jaar besloten om de startweek af te sluiten met een barbecue. Ca. 40 personen deden hier aan mee. Bij het voorbereiden van de barbecue was zeer welkome hulp aanwezig van onze jeugd . Hulde! Bij schitterend weer deden de deelnemers zich te goed aan heerlijke salades en 5 soorten vlees en daarbij een heerlijk drankje. Voor herhaling vatbaar!
We denken dat we met elkaar mogen terugblikken op een geslaagde startweek, die ons weer inspiratie geeft voor het nieuwe seizoen.
De startweekcommissie bestond dit jaar uit 3 personen. Voor het organiseren van de startweek van 2012 zou uitbreiding van de commissie met 1 a 2 personen zeer welkom. Wie wil meedoen?
De startweekcomissie:
Linda Pijper
Rie Middel
Jaap Medema

Kledingactie diaconie 2011

Op vrijdag 11 november a.s. is er weer de kledingactie.
Op die dag willen we graag weer Uw spullen, zoals kleding, schoeisel, dekens, breiwol en brillen ontvangen. Brillen en schoeisel graag afzonderlijk verpakt inleveren. De kleding etc. graag in stevige plastic zakken (afvalzakken).
De in te leveren goederen dienen in goede staat te verkeren en schoon te zijn.
Inlevering op bovengenoemde datum in De Fontein tussen 18.00 en 19.30 uur.
Mocht U absoluut niet zelf kunnen brengen, dan kunt u tot uiterlijk 10 november bellen met
Eisse Medema tel. 050-5775807 of Gerhard Knol tel. 050-5774112, waarna Uw spullen worden opgehaald.
U kunt ook weer bijdragen aan de transportkosten (b.v. € 1,- per zak), terwijl U eveneens een financiële bijdrage kunt leveren voor de samenstelling van voedselpakketten.
Wij hopen dat ook deze actie weer een succes mag worden.
Namens de werkgroep Diaconaat,
Jaap Medema
tel. 050-5713278
medema3@home.nl

Oppasdienst

-16 oktober Anne Terpstra en Esther Kox.
-23 “ “ Marjolein Koning en Nienke Kragt.

Aandachtspunten: Graag een kwartier voordat de dienst begint aanwezig zijn.
Kan je niet? Regel dan op tijd een vervanger, ruil je dienst.
Zet de data goed in je agenda!

Agenda

-20 oktober Cie Najaarsmarkt in De Fontein, aanvang: 09.30 uur.
-24 oktober Kerkenraad in De Fontein, aanvang: 20.00 uur.